Що таке клікбейт?

Останнім часом, слово “клікбейт” почало набирати неабияку популярність в мережі, але далеко не усі знають що це слово означає. Сьогодні ми розповімо що це таке “клікбейт”, та як на нього не попастись. Назва “клікбейт” походить від англійського “Clickbait”, де click – клік (миші), bait – приманка. Із назви вимальовується картина того, що ж собою являє клікбейт. Це приманка для користувача, що спонукає його перейти за посиланням. Іншими словами клікбейт – текст (чи зображення), який використовується для збільшення кількості переходів за посиланням. І хоча термін, як такий, набув популярності відносно нещодавно, сам клікбейт існує вже давно, ще з часів появи рекламних банерів.
Багато хто, напевне, помічав на сайтах із сумнівною репутацією невеличкі, прямокутні, часто анімовані рекламні блоки внизу сторінки чи у сайдбарі із гучними заголовками, накшталт: “Вона це зробила! Ти не повіриш що з нею тепер…” чи “Як збільшити свій… 5 простих кроків від Г’ю Гефнера!”. Саме із такої реклами і почався шлях клікбейту.

Чому ж ми говоримо про клікбейт зараз? Останнім часом з’явилась тенденція використовувати клікбейт для просування непопулярних YouTube-каналів чи новинних сайтів.
У випадку із YouTube-каналом – клікбейт зазвичай розташовується у зображенні попереднього перегляду або у назві відео. Користувач читає назву чи текст на зображенні, зацікавлюється та починає перегляд відео.
Із сайтами, які надають новини – схожа ситуація. Єдина відмінність – основне зображення новини зазвичай не містить тексту, а є лише додатком до назви.
Далі посилання на ці відео чи новини розповсюджуються у мережі. Зазвичай у соціальних мережах чи за допомогою e-mail розсилки.

Також потрібно відрізняти клікбейт від простого заголовку. Основним фактором, який відрізняє клікбейт від заголовку – недосказаність інформації. Заголовок дає чітке уявлення про те що вас очікує далі. Клікбейт дає лише приблизне уявлення, чи взагалі хибну інформацію.
Приклад:
Заголовок: “Мер Івано-Франківська на нараді оголосив список маршрутів, які не виконують норми”
Клікбейт: “Чорний список мера Івано-Франківська. Хто ще є в ньому? Чого варто очікувати?”

Чим погане явище клікбейту?
Клікбейт приносить веб-сайту відвідувачів, натомість коли сайту потрібні користувачі. У силу того, що клікбейт дає хибне уявлення про контент, який очікує на відвідувача – розчарований, він покидає ресурс. Відвідувач очікує одне – а отримує інше. Декілька таких розчарувань і ресурс стане неприємним відвідувачу, навіть якщо в подальшому заголовки будуть повністю відповідати змісту (за умови що наступні відвідування взагалі будуть). Відвідувач не пройшов конверсію і не став користувачем.
Відвідувач незадоволений. Власник веб-сайту незадоволений. Ресурси витрачені дарма. Усі у програші.

Чому клікбейт використовують?
Клікбейт дає результати просто зараз. Але не дасть результатів у майбутньому. Це неперспективний погляд на розвиток ресурсу. Користувачі не люблять коли їх обманюють. Власник ресурсу повинен дбати про своїх відвідувачів і тоді вони стануть користувачами.

Ну і на завершення. 5 характерних ознак клікбейту:
Провокаційна заява: “Вона зробила таке, на що ніхто не міг наважитись вже 50 років!”
Не чітка інформація: “На одній з вулиць коїться жахливе!”
Недосказаність: “П’ять простих кроків для того, щоб…”
Прямий заклик до читання: “Мер зробив шокуючу заяву. Це необхідно знати всім!”
Апеляція напряму до читача: “Зима близько. Ти знаєш як зробити…?”

Висновок:
Якщо ви власник ресурсу – не обманюйте своїх відвідувачів. Дбайте про них. Публікуйте лише достовірну інформацію із відвертими та повноцінними заголовками.
Якщо ви користувач – будьте уважні щодо того, що ви читаєте та які ресурси ви відвідуєте. Не витрачайте свій час на сумнівні ресурси.

Більше новин